Dorplein is het enige fabrieksdorp in Nederland. Rond 1900 is dit ontstaan en tot op de dag van vandaag is dit behouden gebleven.
Door enkele Waalse industrielen werd een grote zinkfabriek gebouwd op een onontgonnen gebied. Onderdeel van het plan was om een fabrieksdorp in te richten in de directe nabijheid van de fabriek. Medewerkers van de fabriek konden daar gehuisvest worden. Alle noodzakelijke voorzieningen zoals winkel, kerk, school, bakkerij, wasserij, hotel,theater, boerderij en zelfs een gevangenis werden in het fabrieksdorp gebouwd.
De toegepaste bouwstijl wijkt sterk af van de Brabantse bebouwing. De verklaring hiervoor is dat de oprichters van de fabriek uit Wallonie kwamen en dit is duidelijk te zien aan de gebouwen. Veel mensen hebben in de afgelopen jaren al kennis kunnen maken met het unieke fabrieksdorp en de prachtige natuur in de omgeving.

Gezien de vele enthousiaste reacties hebben we, in samenspraak met cicerones en Cantine theater, dit jaar een aantal middagen gepland zodat nog meer mensen kunnen genieten van dit unieke fabrieksdorp.
De eerst middag is gepland op woensdag 20 mei 2026
Deelnemers worden ontvangen in het monumentale en prachtig gerestaureerde cantine theater. Onder het genot van een kopje koffie of een ander drankje krijgt U een korte filmpresentatie over ontstaan en ontwikkeling van Dorplein. Daarna volgt er een rondleiding door het dorp waarbij ook de prachtige natuur de nodige aandacht krijgt. Deze rondleiding wordt verzorgd door deskundige Dorpleiners , die zich cicerones noemen.

Na de rondleiding volgt, als afsluiting van de middag, een korte rondleiding door het theater.
De kosten voor deze activiteit bedragen Euro 7,00 voor volwassenen, Euro 4,00 voor kinderen tot 14 jaar en toegang voor kinderen tot 4 jaar is gratis.
U dient zich vooraf aan te melden
Dat kan per email: events@vvvcranendonck.nl
U kunt ook contact opnemen met VVV Cranendonck via telefoonnummer 0495-587791.
Na aanmelden ontvangt U per omgaande aanvullende informatie.

Budel Dorplein / VVV